moallem-fadakarهمه چیز از یک خبر آغاز شد. روزنامه ی اعتماد ملی در شماره 649 خود از یک اتفاق کاملا غیر عادی برای ما مردمان عصر زرسالاری و خودپرستی خبر داد. این روزنامه در تقابل دو رویداد متضاد نوشت: در مقابل معلمی که با کابل بدن دانش آموزش را کبود می کند تا دیگر حتی قادر به حرکت نباشد، معلم دیگری هست که سپر جان دانش آموزش می شود تا بازی های کودکانه برایش به کابوس تبدیل نشود. از نقطه دیگری از کشور خبر رسیده که محمودرضا واعظی نسب، معلم مقطع پنجم ابتدایی ای بود که روز پنجشنبه گذشته با دانش آموزان خود در اردوگاه شهید رجایی نیشابور حضور داشت. وی با از خودگذشتگی، جانش را فدای نجات دانش آموز خود کرد.
به نوشته ی اعتماد ملی، در زمان حادثه دانش آموزان مشغول بازی فوتبال بودند و چند دانش آموز کنار دروازه فوتبال بازی می کردند که ناگهان دروازه به روی سجاد مبرزی دانش آموز ابتدایی پرت می شود.

معلم فداکار با دیدن صحنه افتادن دروازه، به سمت دانش آموزش می دود و او را کنار می زند ولی تیرک دروازه به سر معلم فداکار می خورد و او را به دلیل ضربه مغزی راهی بیمارستان می کند. اما دو روز بعد، درس های فداکاری این معلم، بعد از 11 سال حضور در کلاس درس به پایان می رسد.


حمید یوسفی، سخنگوی سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی، با بیان اینکه این معلم فداکار دارای 2 فرزند بود، افزود: سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی ضمن تسلیت به خانواده این معلم فداکار و فرهنگیان کشور، قدردان زحمات معلمان است و اقدامات ویژه ای برای گرامیداشت یاد این معلم انجام می دهد.

اعتماد ملی ادامه می دهد: چند روز پیش یک معلم در اهواز دانش آموز خود را با ضربات کابل تنبیه کرده بود که منجر به بستری شدن علی 10 ساله در بیمارستان به دلیل ضایعه نخاعی شد. بنابر اعلام عباس رهی، مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش، شکایت این دانش آموز تحویل به مراجع قضایی شده است.

پیکر معلم فداکار نیشابوری به خاک سپرده شد

مراسم تشییع پیکر این معلم فداکار از مقابل اداره آموزش و پرورش شهر نیشابور برگزار شد و به زادگاه وی، جوین سبزوار منتقل شد.
بنابراین گزارش، مراسم خاکسپاری این معلم عصر همان روز در جوین سبزوار برگزار شد و فردای آن روز نیز مراسم گرامیداشت یاد این معلم برگزار گردید.

 

مجلس ترحیم معلم فداکار برگزار شد

مجلس ترحیم سومین روز درگذشت معلم فداکار نیشابوری در شهرستان جوین سبزوار برگزار شد.

این مراسم با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش، سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی و فرهنگیان شهرستان نیشابور و سبزوار برگزار شد.
رئیس سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی در این مراسم پیام رئیس‌جمهور و وزیر آموزش و پرورش را قرائت کرده و به خانواده این معلم فداکار از سوی جامعه فرهنگیان تسلیت گفت.
سجاد مبرزی، دانش‌آموزی که این محودرضا واعظی‌نسب نجاتش داده بود نیز در این مراسم حضور داشت و به خانواده این معلم فداکار گفت: من زندگی خود را مدیون آقای واعظی‌نسب هستم.رییس جمهور درگذشت معلم فداکار نیشابوری را تسلیت گفت

رئیس جمهور در پیامی درگذشت معلم فداکار مرحوم محمود رضا واعظی‌‌نسب را به خانواده آن مرحوم، ملت و جامعه فرهنگیان تبریک و تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌های ریاست جمهوری، متن کامل پیام رییس جمهوری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
خانواده معزز مرحوم واعظی‌نسب
معلمان شریف و فداکار کشور
عروج زیبای معلم عزیزمان جناب آقای محمودرضا واعظی نسب را به شما، ملت عزیز ایران و جامعه فرهنگیان تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. از خودگذشتگی این معلم عزیز که با فدا کردن هستی خویش، جان دانش‌آموزی را از مرگ رهانید، جلوه‌ای دیگر از محبت و عشق و دلسوختگی معلمان عزیز کشور ماست.
اقدام این معلم شریف، تعلیمی عملی و درسی ماندگار برای همه نوجوانان و جوانان کشور ما در طول نسل‌های متوالی است. او معلم جاودانه کلاس محبت و عشق است. او مدرس ماندگار کلاس ایثار و فداکاری است. او نمونه‌ای از معلمان شریف کشور ماست. معلمان عزیز در حقیقت آموزگاران درس پاکی و شرافت و از خودگذشتگی و ایثار و کمال اخلاق انسانی هستند.
بدخواهان ملت ایران دائماً در تلاش هستند با بهانه‌های گوناگون به عزت و شرافت معلمان عزیز ما تعرض کنند اما امروز خلع سلاح هستند.
بواسطه دلسوختگی و فداکاری معلمان عزیز کشور است که امروز جوانان ما ستارگان سپهر اخلاق و علم و اندیشه و هنر و ادب در جهان هستند.
معلمان کاروان سالار علم و هنر و پیشرفت و تعالی کشورند و ملت عزیز ایران افتخار می‌کند که تعلیم و تربیت فرزندان خود را به ایشان واگذار کرده است.
مجدداً رحلت این معلم فداکار را به خانواده محترم آن مرحوم، ملت شریف ایران و خصوصاً معلمان عزیز کشور تسلیت می‌گویم. مطمئناً این معلم عشق و ایثار در تاریخ ملت ما جاودانه خواهد ماند.
محمود احمدی‌نژاد

پیام تسلیت سرلشگر جعفری به مناسبت رحلت معلم بسیجی نیشابوری

همچنین درپی درگذشت معلم فقید محمودرضا واعظی نسب، پس از اینکه وی از سوی برخی رسانه ها عضو نیروی مقاومت بسیج اعلام می شود، سردار سرلشگر محمد علی جعفری با انتشار پیامی این مصیبت را به ملت ایران به ویژه بسیجیان دریا دل و خانواده این مرحوم تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، در بخشی از این پیام آمده است: اقدام فداکارانه و ایثارگرانه این معلم بسیجی در نجات جان دانش آموز سجاد مبرزی، یادآور فداکاری شهیدان و رزمندگان 8 سال دفاع مقدس و جلوه ای از عشق و محبت مربی نسبت به متربّی است.

 

نامگذاری خیابانی به نام معلم فداکار

روز بعد روزنامه ایران خبرداد: براساس اعلام شهردار نیشابور میدان یا خیابانی در نیشابور به نام محمودرضا واعظی نسب، معلم فداکار نیشابوری نامگذاری می شود.

به گفته حمید یوسفی یکی از مسئولان آموزش وپرورش خراسان رضوی، این سازمان برای تقدیر و تجلیل از اقدام ارزشمند معلم فداکار نیشابوری برنامه های ویژه ای پیش بینی کرده است. حال آنکه فداکاری این معلم برای نجات جان دانش آموزش، از یاد هیچ یک از فرهنگیان و دانش آموزان کشور نخواهد رفت.

مقامات مسئول و مردان سیاست در پی این حادثه ی تاسف بار و در عین حال الهام بخش، هر یک کوشیدند تا واقعه را به نفع دستگاه خود مصادره به مطلوب کنند و با ادای احترام به معلم فقید فداکار، بخت خود را در فرصت های بعدی عرصه مدیریت همچون انتخابات افزایش دهند. اما همه مراسم ویژه ای که ایشان ادعا می کردند در یک مراسم نکوداشت در نیشابور، یکی در سبزوار و چند پیام تسلیت خلاصه می شود.

علی‌احمدی در پاسخ به فارس خبر داد:

تقدیرنامه فرستادیم و در رسانه ها هم مورد تقدیر قرار گرفتند!

 وزیر آموزش و پرورش هم یکی از این سیاست مردان بود که به خبرنگار فارس گفت: از رئیس‌جمهور برای محمودرضا واعظی‌نسب، معلم فقید فداکار نیشابوری تقاضای مدال ایثار کردیم.

علیرضا علی‌احمدی در حاشیه بازدید از مجتمع نابینایان شهید محبی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر این‌که چه برنامه‌ای در خصوص خواسته رئیس سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی در مورد ورود ایثارگری معلم فداکار نیشابوری به کتب درسی دارد، گفت: پیشنهاد کردیم که این درخواست در ارتباط با کتاب‌های درسی بررسی شود و در مقایسه با بقیه صحنه‌های ایثار که در کتب درسی وجود دارد، تصمیم‌گیری شود.
وی در خصوص ایثار مال نسرین کنعانی معلم ارومیه‌ای که هزینه عمل جراحی قلب دانش‌آموزش را پرداخته بود، گفت: برای همکار ارومیه‌‌ای تقدیرنامه فرستادیم و وی در رسانه‌ها مورد تقدیر قرار گرفت.
علی‌احمدی افزود: هزینه‌ای که این معلم پرداخت کرده بود را به وی دادیم که باز به آن خانواده کمک کرد و باز هم برای این معلم فداکار تقدیرنامه صادر شد.

در حالی که مدیر آموزش و پرورش نیشابور از پاسخ به هر سوالی طفره رفت و جواب را به روابط عمومی خود حواله داد به سراغ همکاران محمود رضا رفتیم. در همین زمینه یکی از معلمان مدرسه شهید ابراهیمی ضمن ابراز این نظر که «این مقامات چه فکر می کنند که تقدیر از یک معلم فداکار را به ارسال «تقدیرنامه» و «تقدیر در رسانه ها» خلاصه می کنند» می گوید: آیا ثبت حماسه ای چنین ارزشمند در کتب درسی به اندازه برخی مطالب سطح پایین این کتاب ها نیست که آقای وزیر می گویند باید بررسی کنیم.

خانواده معلم فداکار در نامه‌ای به رییس جمهور: محمود رضا نهایت ایثار را در خانواده بزرگ فرهنگیان نمایش داد

ایرنا خبرگزاری رسمی دولت در ایران هم از نامه ی خانواده ی محمود رضای فقید به رییس دولت خبر داد و نوشت: خانواده معلم نیشابوری که با فداکردن هستی خویش، جان دانش آموزی را از مرگ رهانیده است، با قدردانی از ابراز همدردی رییس جمهور تصریح کردند:محمود رضا واعظی نسب با پرپرشدنش نهایت ایثار را در خانواده بزرگ فرهنگیان به منصه ظهور گذاشت.

در نامه خانواده این معلم فداکار به دکتر احمدی نژاد آمده است: محمود رضا چه خوب عنوان درسی را در آخرین کلاس خود انتخاب کرد. همان واژه عشق و ایثار که ما وارث این فرهنگ پرافتخار هستیم و این معلم فداکار دوباره برای جامعه و به خصوص فرهنگیان نهادینه کرد.

خانواده این معلم فداکار در بخش دیگری از نامه خود با تاکید بر اینکه رییس جمهور محبوبمان قافله سالار و پاسدار فرهنگ عشق و ایثار در کشور عزیزمان است، از ابراز همدردی دکتر احمدی نژاد قدردانی کرده اند.

گفت‌وگو با دانش‌آموزی که معلم فداکار جانش را نجات داد:

آقای واعظی خیلی مهربان بود و وقتی این اتفاق افتاد همه بچه‌ها گریه می‌کردند

sajadدر میان همه حرف ها که از زبان مردان سیاست خارج می شود شاید سخنان سجاد مبرزی، دانش‌آموزی که معلم فداکار نیشابوری جانش را نجات داد، شیرین تر باشد. او می‌گوید: دوست دارم معلم شوم مثل آقای واعظی که جانش را برای نجات من فدا کرد.

محمودرضا واعظی‌نسب معلم ابتدایی دبستان شهدای ابراهیمی تنها 35 سال سن داشت. او هفته گذشته دانش‌آموزان مدرسه را به اردو برد که در هنگام بازی فوتبال، با مشاهده افتادن دروازه فوتبال به روی یک دانش‌آموز ابتدایی، به سرعت دانش‌آموز را به کناری پرت ‌کرد اما دروازه آهنین بر سر خودش فرود آمد.
این معلم دچار خونریزی مغزی شد و در نهایت به اغما رفت که به رغم تلاش پزشکان، فوت کرد.
سجاد مبرزی همان دانش‌آموزی است که مرحوم واعظی‌نسب، جان خود را فدایش کرد. وی 10 سال دارد و اکنون کلاس چهارم دبستان است.
سجاد می‌گوید: من کلاس چهارم دبستان هستم و معلم ما آقای رضاییان است.
وی به روز حادثه اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: آنروز با دانش‌آموزان کلاس آقای واعظی‌نسب فوتبال بازی می‌کردیم و من دروازه‌بان بودم. پشت دروازه را نمی‌دیدم که یک دفعه متوجه شدم آقای واعظی به سمتم می‌دود و با پایش مرا پرت کرد.
ارتعاشی حزن انگیز در گلوی دانش آموز لحظه ای صدایش را می برد. غم صدای سجاد را در بر می‌گیرد و اضافه می‌کند: مرا که پرت کرد، خودش را نتوانست نجات دهد و دروازه به رویش افتاد.
این دانش‌آموز که جانش را مدیون ایثار مرحوم واعظی‌نسب می‌داند، می‌گوید: آقای واعظی خیلی مهربان بود و وقتی این اتفاق افتاد همه بچه‌ها گریه می‌کردند.
سجاد اظهار می‌دارد: آقای واعظی به تئاتر علاقه داشت و همه دوستش داشتند. وقتی این اتفاق افتاد همه ناراحت شدند.
دوباره صدایش غم‌انگیز می‌شود و در پاسخ به این پرسش که دوست دارد، چه کاره شود، می‌گوید: دوست دارم معلم شوم و مثل آقای واعظی مهربان و ایثارگر شوم.
وی می‌گوید: قرار بود آقای واعظی‌نسب سال آینده معلمم شود اما من امسال از او درس از خودگذشتگی آموختم.
سجاد که فرزند بزرگ خانواده است و یک برادر کوچک نیز دارد، معتقد است از خودگذشتگی معلم فداکار کلاس پنجمی‌ها هیچوقت فراموش نمی‌شود.
وقتی از سجاد پرسیده می‌شود که در مورد آنروز یک جمله بگوید، اظهار می‌دارد: «جونم را مدیون آقای واعظی هستم.»

در میان های و هوی بزرگانی که هریک محمودرضای عزیز را در سهم خواهی گروه و جریان و صنف خویش می بیند همین کودکان سرزمین ما ایرانند که باید درس عاشقی و فداکاری را از او بیاموزند. سوال اینجاست که مگر بچه ها از بزرگترها نمی آموزند. پس بچه ها هم یاد می گیرند که فقط درباره قهرمانان جامعه رجز خوانده و گریه کنند. و دست بالا برای آن ها لوح تقدیر بفرستند. به قول طنزپردازان برنامه رادیویی «جمعه ایرانی» ای کاش به جای نام گذاری خیابانی طویل به نام این قهرمانان اسطوره ای، بازماندگان زنده ی ایشان را حرمت می نهادیم. باشد که جوانان و نوجوانان سرزمین ما دست کم یا بگیرند که تجلیل از قهرمانان به دوران مرگ محدود نمی شود و در زندگی هم می توان یاد قهرمانان را پاس داشت.

در برابر مزار این بزرگ مرد می ایستم تمام قد و آن گاه به خاک می افتم و خاکش را سجده می کنم که خداوند فرشتگان را فرمود در برابر چنین انسانی که در کمال اختیار و آزادی برای بقای زندگی هم نوع دست از جان شست سجده کنید.

 

+ نوشته شده در شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸٧ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ به قلم همشهری خیام پیام های دیگران ()